449371-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslepellets
Referensnummer: GNU 2023/92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara leverantör av Bränslepellets till två kommuner i Dalarna?
Upphandlingscenter genomför nu en upphandling av leveranser av bränslepellets till Falu Kommuns, Gagnefs kommuns och Gagnefsbostäder AB´s pelletsanläggningar.
För pelletsanläggningarna omfattas även injustering och kontroll av pelletspannorna.
Välkomna att lämna ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 584 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu Kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i två grupper, en för Falu Kommun och en för Gagnefs kommun och Gagnefsbostäder AB. Upphandlingen avser löpande leveranser av bränslepellets till Falu Kommuns, Gagnefs kommuns och Gagnefsbostäder AB´s pelletsanläggningar till ett värde om ca 4, 3 miljoner per år. För pelletsanläggningarna omfattas även injustering och kontroll av pelletspannorna. Avtalstiden kommer vara 24 månader med möjlighet till förlängning i 24 månader.
Gagnefs Kommun och Gagnefsbostäder AB
Del nr: 2