Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyrå- och PR-tjänster
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta kundernas krav har vi påbörjat en omfattande förändringsresa. Vi har satt en ny strategisk karta där vi anpassat vår organisation för att möta kunden på kundens arena. I takt med att marknaderna för kommunikationstjänster, energi och bränsle flyter samman kommer kunden erbjudas fler alternativa lösningar till sin energiförsörjning. Kunden får ett större inflytande över energiflödet och utökade möjligheter att enkelt bedöma kostnaderna för och konkurrensutsätta olika alternativ på marknaden. Detta paradigmskifte har vi valt att kalla för ”power to the people”. Vår bransch kommer generera högre kundnytta men även möta en helt ny konkurrenssituation bestående av en del gamla och framförallt flera nya aktörer på marknaden.
Vi är duktiga i vår marknadskommunikation idag och ser behov av tydliga förflyttningar redan imorgon. Kommunikationen behöver digitaliseras, differentieras och tydligare förmedla det vi levererar och det vi står för; Energi för en bättre värld!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att möta kundernas krav har Öresundskraft påbörjat en omfattande förändringsresa. Vi har satt en ny strategisk karta där vi anpassat vår organisation för att möta kunden på kundens arena. I takt med att marknaderna för kommunikationstjänster, energi och bränsle flyter samman kommer kunden erbjudas fler alternativa lösningar till sin energiförsörjning. Kunden får ett större inflytande över energiflödet och utökade möjligheter att enkelt bedöma kostnaderna för och konkurrensutsätta olika alternativ på marknaden. Detta paradigmskifte har vi valt att kalla för ”power to the people”. Vår bransch kommer generera högre kundnytta men även möta en helt ny konkurrenssituation bestående av en del gamla och framförallt flera nya aktörer på marknaden.