Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektledare anläggning
Referensnummer: 21INK029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för senare avrop av konsulttjänster för projektledning av anläggningsentreprenader.
Upphandlingen omfattar Piteå kommun och Älvsbyns kommun och de medverkande kommunala bolagen som anges i upphandlingen. Älvsbyns kommun och deras medverkande kommunbolag tecknar egna avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen