449513-2020 - ResultatSverige-Linköping: Jordbruksmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av olika Naturbruksmaskiner till Naturbruksgymnasierna Vreta- och Himmelstalunds utbildningscentrum
Referensnummer: UC-2019-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av traktorer, grävmaskiner, grävlastare, hjullastare och teleskoplastare till Vreta utbildningscentrum, som är ett av Sveriges största naturbruksgymnasier. Upphandlingen avser också hyra av traktorer till gymnasieskolan Himmelstalunds utbildningscentrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16000000 Jordbruksmaskiner, 16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling, 16600000 Specialmaskiner för jordbruk eller skogsbruk, 16700000 Traktorer, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.