Typ av upphandlande myndighet Offentligrättsligt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköpsanalysverktyg till Västerås stad
Referensnummer: KS 2020/00018-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stads totala inköpsvolymer uppgår på årsbasis till ca 4,8 mdkr och fördelas på ca 320 000 fakturor. Inköpsanalys sker i dagsläget via rapportuttag från Visma Proceedo samt Raindance och kräver därefter vidare bearbetning i Excel. Framtagen och bearbetade data ställs därefter sällan i relation till avtalsdata i och med att organisationen i dagsläget saknar en gemensam avtalsdatabas. Detta arbetssätt är tidskrävande och ger inte fullt ut det resultat vi behöver. Västerås stad har därför ett behov av att upphandla ett spendanalysverktyg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköpsanalysverktyg