449621-2021 - ResultatSverige-Umeå: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell och långtidsboende
Referensnummer: FS 2.1.2-762-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar samtliga boende och  hotell med maximalt 2 stjärnor belägna i nordliga landskapen i Norrland dvs  Gästrikland  Hälsingland, Härjedalen , Jämtland  Medelpad, Ångermanland , Västerbotten , Norrbotten och Lappland .Syftet med  ramavtalet är fylla behovet av enklare boende och långtidsboende för anställd personal och forskare ute i fält eller besök på andra lärosäten etc. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre anbudsgivare som uppfyller ställda krav och maximalt 50 hotell. Universitetet kommer att tillämpa särskild fördelningsnyckel vid avrop från ramavtalet där val av boende  sker utifrån  det personliga behovet samt syftet med övernattningen eller konferensen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55100000 Hotelltjänster, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Då en upphandling av avtal ej genomförts i denna omfattning kan endast statistik för 2019 lämnas. Totala värdet på samtliga hotellövernattningar 2019 var 3200 000 SEK exkl moms i de nordliga landskapen- Denna summa inkluderar även hotellövernattningar på 3-5 stjärniga hotell.