44966-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2021 - Grossist samt färskt bröd och konditori
Referensnummer: SF 2021/246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtalsområde Grossist - kolonial, djupfryst och färskvaror inklusive färsk frukt & grönt, lilla mejeri samt lilla färsk fisk samt avtalsområde Färskt bröd och konditori
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15130000 Köttvaror, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15230000 Torkad eller saltad fisk; fisk i saltlake; rökt fisk, 15240000 Fisk på burk samt annan beredd eller konserverad fisk, 15250000 Fisk och skaldjur, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15410000 Råa animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15430000 Matfetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15530000 Smör, 15540000 Ostprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15620000 Stärkelse och stärkelseprodukter; socker och sockerprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen