II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79221000 Skatterådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av kvalificerade redovisnings-, skatte-, finansierings-, ekonomistyrnings- och annan närliggande rådgivning som kan vara relevant inom ekonomi- och skatteområdet. Upphandlande tjänster ska kunna avropas Uppsala kommun och dess direkt eller indirekt hel- och delägda bolag, både de existerande och eventuellt nybildade bolag. Inom Uppsala kommun bedrivs verksamhet både i förvaltnings- och bolagsform.