449773-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Anläggningsarbete för farleder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Farledsfördjupning av farled 571 till Hargshamn, Muddring
Referensnummer: 19-00927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45247100 Anläggningsarbete för farleder
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar muddring av sex stycken definierade muddringsområden för fördjupning och breddning av farled till Hargs hamn, samt tippning och utjämning av massor i havet.
Muddring/Sprängning ska ske så att föreskrivet djup, dvs ramfritt djup, uppnås inom angivet område.
Entreprenören ska genomföra sjömätning (Outsurvey) och uppnå godkänd slutbesiktning så snart som möjligt efter avslutad muddring av respektive definierade muddringsområde.
Beställaren ska även ha möjlighet, men inte skyldighet, att utlösa följande option under kontraktstiden: Transport samt uppläggning av uppkomna sprängstensmassor från bergmuddringen till upplag på land istället för tippning till havs.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112500 Schaktning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar muddring för fördjupning och breddning av farled, samt tippning och utjämning av massor i havet. Entreprenaden består av sex stycken definierade muddringsområden.
Muddring/Sprängning ska ske så att föreskrivet djup, dvs ramfritt djup -12,50m enligt RH2000, uppnås inom angivet område.