2. Förfarande
Förfarande
Titel: Krossning Träavfall
Beskrivning: Kils Energi AB inbjuder till anbudsgivning gällande Krossning av returträ, tryckimpregnerat trä samt slipers och stolpar i mindre omfattning, samt ris och grenar från trädgårdsavfall. Kils Energi tar emot returträ, impregnerat trä, mindre mängd slipers och stolpar, samt möbler, ris och grenar från dotterbolaget Kils Återvinning AB som finns på området. Allt material exkl möbler, ris och grenar vägs på krönt fordonsvåg på anläggningen innan det läggs på upplagsplatsen. Beställaren kan inte garantera att ankommet material är rent från föroreningar i form av metallskrot, sten eller dylikt då beställaren inte har kontroll på leverantörens material. Slipers och stolpar kan innehålla metallskrot i form av stålplattor, spikar samt skruv av större dimension. Returträ och impregnerat trä får INTE samkrossas utan krossas som separata fraktioner och läggs i separata stackar/limpor (krav i miljötillstånd). Flisen lagras under tak, volym ca 2000ton.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96442:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall, 90513300 Avfallsförbränning