449786-2019 - ResultatSverige-LINKÖPING: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elkraftförsörjning
Referensnummer: SPF2019-002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekten kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhets- och skyddskrav, där verksamheten pågår dygnet runt, året om.
Projekten kommer vara ny- om- och tillbyggnationer.
Målet med ramavtalet är att uppnå en effektiv elkraftförsörjning för en långsiktig och hållbar förvaltning.
Avtalet avser projekt inom vårt befintliga fastighetsbestånd och eventuellt nya etableringar i Sverige, enligt angiven zon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682530 Reservkraftstillförsel, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45251100 Anläggningsarbete för kraftverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen