Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering av datalagringsmiljö med tillhörande tjänster
Referensnummer: UH-2019-039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30234000 Lagringsmedier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun erbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende leveransavtal för Uppgradering av datalagringsmiljö med tillhörande tjänster
Upphandlingen omfattar teknisk utrustning i form av hårdvara med licenser samt konsulttjänster kopplade till datalagringsmiljön.
Norrköpings kommun har idag en datalagringsplattform standardiserad på NetApp vilken kommunen avser att fortsätta bygga ut och underhålla.
Upphandlat avtal avser att komplettera befintlig datalagringsmiljö med ny hårdvara för bättre prestanda och integration mot befintlig hårdvaruplattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30234000 Lagringsmedier, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72317000 Datalagring, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen