449892-2020 - ResultatSverige-Kristinehamn: Brandfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släck-/räddningsbil till Bergslagens Räddningstjänst
Referensnummer: 20/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristinehamns kommun genomför på uppdrag av Bergslagens räddningstjänst upphandling avseende en (1) st. ny släck-/räddningsbil med placering i Degerfors enligt kravspecifikation. Fordonet ska användas primärt i operativ verksamhet inom Bergslagens räddningstjänst, för livräddnings- och brandsläckningsinsats, samt sekundärt i övningsverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144200 Beredskapsfordon, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen