449906-2017 - ÄndringSverige-Laholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Samhällsplanering.
Referensnummer: KS 2017-379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av tekniska konsulttjänster inom fackområde Samhällsplanering.
Planuppdrag av olika omfattning och karaktär.
Konsultuppdrag av varierande omfattning innefattande exempelvis utredning, förstudier, studier, skiss, ritningar, gestaltningsförslag, strategiska förslag och analyser, invånar-/meborgardialog. framtagande, detaljplan, översiktsplanering och MKB.