449947-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsertflygel till Högskolan för scen och musik vid Göteborgs universitet
Referensnummer: EUI 19 031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37000000 Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av konsertflygel, se upphandlingsdokumenten.
Om upphandlingen
Högskolan för Scen och Musik vid Göteborgs universitet (HSM) är i behov av att köpa en (1) ny konsertflygel till skolans konsertsal. I konsertsalen finns i nuläget två konsertflyglar av modell Steinway D274. Den äldre av dessa skall avyttras och ersättas av en ny konsertflygel.
Den nya flygeln måste i klang och mekanik ha mycket likvärdiga spel- och klangegenskaper som den kvarvarande flygeln för att fungera vid konserter och studentundervisning/masterclass-undervisning med två flyglar.
För mer information om HSMs behov/förväntningar och de krav/kriterier som gäller för detta köp, se avsnitt 3 i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen