45003-2020 - ÄndringSverige-Landskrona: Revision
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster - lagstadgad revision av Landskrona stads kommunala bolag
Referensnummer: 19/205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar revisionstjänster för granskning av Landskrona Stadshus AB, bolagen enligt pkt. 1.4 samt koncernredovisningar. Revisionstjänster avser den lagstadgade revisionen.
Revisionen av bolagen ska utföras enligt de regler som anges i aktiebolagslagen samt enligt vad som i övrigt ankommer på revisorer enligt lag eller förordning. Inriktning och kvalitetsnivå skall motsvara revisionen av aktiebolag i allmänhet. Omfattning och utförande av revisionen skall ske med beaktande av FAR:s rekommendationer av revisionsfrågor och i övrigt enligt god revisionssed.
Förvaltningsrevisionens syfte är kort att klarlägga om verksamheterna bedrivs på ett ändamålsenligt sätt, d.v.s. om verksamheterna är inriktade på de mål som enligt lag eller annan författning gäller
För verksamheterna och att klarlägga om verksamheterna bedrivs på ett ur ekonomiskt perspektiv riktigt sätt, d.v.s. om resultat av verksamheterna står i rimligt förhållande till resursförbrukningen.