45004-2020 - ÄndringSverige-Klippan: Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Recipientkontrollprogram för Rönneåns avrinningsområde
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontroll av ytvatten inom Rönneåns avrinnings-område bedrivs i regi av Rönneåkommittén för Rönneå nedanför Ringsjöarnas vattensystem, och av Ringsjöns vattenråd för Ringsjöarnas vattensystem.
Undersökningsprogrammet omfattar bland annat vattenkemi, hydrologiska mätningar, metaller, elfiske, bottenfauna, plankton, påväxtalger och vattenväxter i sjöar.
Denna upphandling ingår i ett samarbete mellan Rönneåkommittén och Ringsjöns vattenråd. Rönneåkommittén ansvarar för den formella upphandlingen.