45012-2022 - ResultatSverige-Malung: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster Malungs Elnät
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling tekniska konsulttjänster inom elnäts och fibernätsverksamhet.
Leverantörer ska kunna tillhandahålla konsulter med kvalificerat kunnande inom beredning och projektering av elnät inom området 0,4 - 72,5 kV för mark och luftledningar, ekonomiska och tekniska utredningar, upprättande av koncessionshandlingar, upprättande av miljökonsekvensbeskrivningar, framtagning av förfrågningsunderlag och konstruktionshandlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen