Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av aska från avfallsförbränning.
Referensnummer: 17/172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB har för sin verksamhet behov av att teckna ramavtal för samarbete och leverans av tjänster kring Lastning, transport, lossning och omhändertagande av aska från vår verksamhet kopplad till avfallsförbränning i KVVT 1 på Torsvik i Jönköping.
Vi ser Lastning, transport och lossning som en del och omhändertagande som en annan del där anbudssökande kan ansöka för var del för sig eller tillsammans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen