450128-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Systemunderhåll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemintegratör Citect SCADA.
Referensnummer: KK17/746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50324100 Systemunderhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköping vatten och NOVF har beslutat om en gemensam standard för Citect baserade styr- och övervakningssystem. Systemen som är omfattande och komplexa nås från valfri plats inom Nyköpings kommuns datanät. Detta ställer särskilda krav avseende IT-säkerhet samt vid ändring/utökning av systemet.
Ansvaret för IT-drift (server inkl. OS samt nätverkskommunikation) av Citect SCADA system görs av Nyköping kommuns IT-avdelning.
För att säkerställa att systemens enhetliga uppbyggnad upprätthålls över tid har Nyköping vatten och NOVF arbetat fram Tekniska krav och riktlinjer. Dessa gäller som styrande dokument för projektörer, entreprenörer samt vid upphandling av styr- och övervakningssystem. Se administrativa förskrifter.
Som ett led i att säkerställa kvaliteten och driftsäkerheten i Citect SCADA systemet upphandlas systemstödet systemadministratör på ramavtal.
Systemets uppbyggnad är redovisad i beställarens funktionsspecifikation Citect.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50324100 Systemunderhåll, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen