450131-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Moduler till Kila skola i Sala.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sala.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lokalbehovet gäller totalt 2 stycken undervisningsrum med tillhörande lokaler enligt handlingar ingående i detta förfrågningsunderlag.
Leverantören ska leverera och färdigställa leverans och montering av moduler för syn, överlämnade och idrifttagande senast 1.7.2016 för att möjliggöra inflyttning till verksamhetsstart höstterminen 2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner