450203-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kirurgiska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Neurokirurgiska implantat.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Baksträngsimplantat, benlambåplattor, dbs-implantat, durasubstitut, EEG-elektroder- och implantat, shuntar, tryckmätare och ventrikelkateter, vagusimplantat, engångsperforatorer.
Referensnummer och benämning:
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0006 Neurokirurgiska implantat.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar följande produktgrupper:
50. Primär och återuppladdningsbar SCS-system 51. SCS-system utan implanterbar strömkälla 52. Primär och återuppladdningsbar DBS-system 53. Shuntar 54. Cervikala burar 55. Skruvar och plattor ryggkirurgi 56. Skruvar och plattor standard och traumasystem 57. Aneurysmclips 58. EEG-elektroder.
59. Durasubstitut 60.Resorberbara skruvar och plattor 61. Benlambåer, fasta och trauma 62. Benlambåer, custom made 63. Benmassa 64. Ventrikeldrän för dränage och tryckmätning
65.Tryckmätning intracerebralt 66. Perforatorer 67. Baklofenpump 68. Vagusstimulering 69. SPG-elektroder.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 50 000 000 SEK.
Avtalets startdatum:
Avtalets beräknade startdatum: 1.5.2017.
Avtalets slutdatum:
Avtalets beräknade slutdatum: 30.4.2019.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33184100 Kirurgiska implantat, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner