45038-2023 - PlaneringSverige-Västerås: Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörselmätrum till hörselenheten
Referensnummer: IN-IN23-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörselenheten i Västerås ska upphandla 4 stycken fristående hörselmätrum inklusive montering och installation under våren 2023, med planerad annonsering i början av februari 2023.
Cirkamått för 3 stycken: 2835*2400*2500 mm, cirkamått för 1 styck: 3500*2500*2500 mm).
Hörselenheten ska flytta sin verksamhet till sommaren (beräknat till 31 maj 2023) och därför behöver vi ha kontraktet klart snarast. Anbudstiden kommer därför att vara kort i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44200000 Konstruktionsprodukter, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45223821 Prefabricerade element
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mätrummen ska användas:
dels för psykoakustiska mätningar av normalhörande och hörselskadade.
dels för elektroakustiska mätningar på diagnostisk audiologisk mätutrustning
dels för patienter med nedsatt rörelseförmåga (rullstolsburna eller i barnvagn)