Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inför upphandling av nytt schemaläggningssystem för Region Örebro län. RFI (Request for information)
Referensnummer: 20RS9558
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Örebro län annonserar rubricerad RFI för att få svar på frågeställningar samt att ge intresserade leverantörer möjlighet att inkomma med synpunkter och problemformuleringar utifrån detta.
Region Örebro län förbinder sig genom denna RFI inte till något affärsmässigt åtagande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-system för komplex schemaläggning för de enheter inom regionen som behöver kompletterande system till Heroma. Behov/önskemål om detta finns för vårdavdelningar, läkarschema och öppenvård.
Upphandlingen avser stöd för schemagenerering. Systemet ska utgöra ett stöd för att generera schema enligt gällande regelverk och kompetenser m.m.