450441-2020 - PlaneringSverige-Kisa: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI IT-drift
Referensnummer: 20/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kinda kommun inbjuder härmed leverantörer av IT-drift att lämna information avseende lösningsalternativ inför en eventuell outsourcing av Kinda kommuns IT-drift.
Inför ett eventuellt utträde ur Itsam och outsourcing av Kinda kommuns IT-drift och de tjänster som Itsam tillhandahåller idag önskar vi få svar på ett antal frågor rörande hur marknadens erbjudanden ser ut, hur man bör eller kan ställa krav samt vilka delar av Kindas IT-miljö som bör eller kan upphandlas som en helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72100000 Rådgivning för maskinvara, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen