450461-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Städ utom sjukhusområden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 9
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar regelmässig städning enligt fastställda hygien- och kvalitetsnivåer främst vid objekt utanför regionens sjukhusområden. I uppdraget ingår även övriga tjänster, t.ex. periodiskt underhåll, smittstädning, slutstädning, extra städinsatser och FM-tjänster.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Option på försörjning städmateriel.
Anbudsgivaren ska lämna pris på försörjning av flergångsmoppar, rengöringsdukar samt interiör- och inventariemoppar av flergångstyp.
Denna försörjning kan komma att avropas av Beställaren som en option.