450461-2020 - KonkurrensutsättningSverige-PAJALA: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SKOLSKJUTS
Referensnummer: 0975
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Pajala kommun upphandlar skolskjuts och beställningsresor enligt underlag.Upphandlingen är uppdelad i olika numrerade anbudsområden. Varje område utvärderas för sig och en leverantör kommer att antas för varje anbudsområde.
Uppdraget omfattar transport av elever till och från skolan när ordinarie linjetrafik eller kollektivtrafik ej passar eller när elev beviljats skolskjuts av annat skäl. Beställningsresor ingår också i upphandlingen.
Följande anbudsområden finns till respektive skola:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen