450466-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Sammanhållen Digital Vårdmiljö.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingsobjekt och omfattning:
Upphandlingen avser Sammanhållen Digital Vårdmiljö för all, inom Region Skåne med geografiskt område per dagen för Huvudavtalets tecknande, vid var tid offentlig som privat (men offentligt finansierad) bedriven verksamhet. Region Skåne upphandlar även Sammanhållen Digital Vårdmiljö på vägnar av kommunerna inom Regionen. Region Skåne är en dynamisk organisation och kan förändras över tid vilket kan påverka den efterfrågade volymen av tjänster. Det pågår även diskussioner på nationell nivå om bildandet av storregioner vilket kan leda till att den geografiska omfattningen ökar under avtalsperioden.
Upphandlingsobjektet är en sammanhållen digital vårdmiljö som kan hantera huvuddelen av vårdprocesserna inom Region Skåne. Funktionalitet och tjänster inom SDV bygger på gemensam vårdinformation och masterdata. Intentionen är att SDV integreras mot den Regionala tjänsteplattformen och mot den Regionala informationsplattformen. Kopplat till dessa bör SDV ha informationsutbyte med flertalet register, system och tjänster. Vidare stöder SDV Region Skånes arbete med e-hälsa och befolkningshälsa (”Population Health”).
Upphandlingen avser även att leverantören kan ansvara för drift (till exempel infrastrukturdrift, applikationsdrift, applikationsförvaltning) av Sammanhållen Digital Vårdmiljö och erbjuda användarnära support såväl som konsulttjänster i anslutning till implementering, ändringshantering, konfigurering, anpassning och integrering av upphandlingsobjektet samt utbildning av användare till exempel i förbindelse med införande och support.
Avtalet kommer att löpa under åtta (8) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till åtta (8) år. Beräknad avtalsstart 15.7.2017.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
För mer information om upphandlingsobjektet och Region Skånes behov, vänligen se Mappen – Beskrivande dokument med underbilagor.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndighet är Region Skåne, org.nr 232100-0255, genom Koncerninköp.
Upphandlingsförfarande:
Denna upphandling följer Lag (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU).
Information kring upphandlingsförfarande finns på www.kkv.se
Upphandlingen genomförs som en Konkurrenspräglad dialog.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner