450469-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Fastighetsstädning Såpkullen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Fastigheterna innehåller främst bostäder, men även en del lokaler. Entreprenaden omfattar 13 st. fastigheter med 40 byggnader belägna i området Såpkullen.
Uppdraget omfattar all fastighetsstädning (med tillhörande arbetsuppgifter som t.ex. fönsterputs m.m.) av:
— Trapphus med tillhörande entréer, hissar, allmänna utrymmen som t.ex. tvättstugor m.m.
— Områdeskontor beläget i området Såpkullen.
— Albrektsalen beläget i området Såpkullen.
Även flyttstädning ingår som en del i uppdraget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej