450493-2019 - PlaneringSverige-KARLSTAD: Flygning och tillhörande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI-Inbjudan till marknadsanalys av tjänster avseende skopande flygplan för brandbekämpning
Referensnummer: 19/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skopande flygplan kan komma att bli ett komplement till markresurser och helikopter tjänster för att bedriva effektiv skogsbrandsbekämpning.
Denna RFI är en marknadsanalys för att MSB ska få kunskap och en uppfattning om marknadens intresse.
Efter inlämnat intresse har MSB för avsikt att bjuda in till ett ca 2 timmar långt
Presentationstillfälle med intressenterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60441000 Besprutning från luften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bifogade dokument.