45054-2023 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GIS-plattform
Referensnummer: TN 2022-0650
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafiknämnden inbjuder intressenter att ansöka om att få kvalificera sig till upphandlingen av GIS-plattform.
Upphandlingen omfattar en gemensam GIS-plattform till trafikförvaltningen vid Region Stockholm, som kan möta verksamheternas olika behov (allt från behov från specialister till generalistanvändare samt hantering/tillhandahållande av geodata).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30220000 Utrustning för digital kartografi, 30221000 Digitala fastighetskartor, 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48000000 Programvara och informationssystem, 48326000 Kartprogramvara, 48326100 Digitalt kartläggningssystem, 71354100 Digital kartläggning, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen