450573-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster
Referensnummer: Dnr 23.3.2940-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet inbjuder företag (sökande/anbudssökande), att lämna anbudsansökan (ansökan) enligt 6 kap. 3 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, i ramavtalsupphandlingen av IT-konsulttjänster. Ramavtalet kommer att kunna användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ. Denna upphandling syftar till att tillgodose avropsberättigades behov av IT-konsulttjänster i form av resurskonsulter med olika kompetenser och roller samt olika kompetensnivåer inklusive specialister.
Upphandlingen är rikstäckande och indelad i 5 anbudsområden.
Anbudsområde 1 Verksamhetens IT-behov
Anbudsområde 2 Ledning av IT-projekt
Anbudsområde 3 Säkerhet i IT och IT-projekt
Anbudsområde 4 Arkitektur och utveckling
Anbudsområde 5 IT-konsultlösningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1, Verksamhetens IT-behov. Anbudsområde 1 omfattar resurskonsulttjänster inom Verksamhetsutveckling, Krav, Användbarhet och Tillgänglighet.
Del nr: 2
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Anbudsområde 2, Ledning av IT-projekt.
Anbudsområde 2 omfattar resurskonsulttjänster inom Ledning och Styrning.
Del nr: 3
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Anbudsområde 3, Säkerhet i IT och IT-projekt
Anbudsområde 3 omfattar resurskonsulttjänster inom IT-säkerhet.
Del nr: 4
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
Anbudsområde 4, Arkitektur och Utveckling
Anbudsområde 4 omfattar resurskonsulttjänster inom Arkitektur, Systemutveckling, Systemförvaltning
Samt Test.
Del nr: 5
Anbudsområde 5, IT-konsultlösningar
Anbudsområde 5 omfattar samtliga fyra delområden ovan och riktar sig till anbudssökande som kan
Leverera samtliga kompetensområden inom de fyra respektive delområdena. Ramavtalet kommer kunna
Nyttjas av avropsberättigad vid avrop som omfattar flera konsulter med kompetenser som sträcker sig
Över fler än ett delområde. Anbudsområdet omfattar resurskonsulttjänster inom Verksamhetsutveckling,
Krav, Användbarhet, Tillgänglighet, Ledning, Styrning, IT-säkerhet, Arkitektur, Systemutveckling,
Systemförvaltning och Test.