450602-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
062113-2016: Översättningstjänster Rättad version.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Förmedling av översättningstjänster med tillhörande tjänster. Följande språk:
Språkområde A: Arabiska, Finska, Franska, Persiska (Farsi), Polska, Ryska, Somaliska, Spanska, Tyska.
Språkområde B: Albanska, BKS (Bosniska, Kroatiska, Serbiska), Bulgariska, Danska, Estniska, Grekiska, Isländska, Italienska, Lettiska, Litauiska, Nederländska, Norska, Persiska (dari), Portugisiska, Rumänska, Slovakiska, Slovenska, Sydkurdiska (sorani), Thailändska, Tjeckiska, Turkiska, Ungerska.
Språkområde C: Amhariska (amarinja), Armeniska, Azerbajdzjanska (azeriska), Bengaliska, Hebreiska, Japanska, Kinesiska (mandarin, kantonesiska), Makedonska, Mongoliska, Pashto, Romani chib, Tigrinska, Ukrainska, Uzbekiska, Vietnamesiska.
Språkområde D: Afrikaans, Georgiska, Hindi, Indonesiska, Jiddisch, Kazakiska, Khmer, Kirgiziska, Kirundi, Koreanska, Lingala, Luganda, Malajiska, Mandinka, Meänkieli, Nepalesiska, Nordkurdiska (kurmandji), Punjabi, Samiska (nordsamiska, lulesamiska, sydsamiska), Swahili, Syriska, Tagalog, Tamil, Tjetjenska, Uiguriska, Vitryska.
Språkområde Engelska: Engelska (brittisk och amerikansk engelska).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79530000 Översättartjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.