450660-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstjänster
Referensnummer: 1094-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerhetstjänster till Sveriges Domstolar. Uppdraget omfattas av att utföra säkerhetskontroll i domstol, rondering och larmutryckning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utförande av säkerhetstjänster i region Övre Norrland
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförande av säkerhetstjänster i region Nedre Norrland
Del nr: 2
Utförande av säkerhetstjänster i region Mitt
Del nr: 3
Utförande av säkerhetstjänster i region Mälardalen
Del nr: 4
Utförande av säkerhetstjänster i region Väst
Del nr: 5
Utförande av säkerhetstjänster i region Öst
Del nr: 6
Utförande av säkerhetstjänster i region Syd
Del nr: 7
Utförande av säkerhetstjänster i region Gotland
Del nr: 8