Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterbyte kv. Mariedal 15.
Referensnummer: RS/2396/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44221100 Fönster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstingsbostäder i Jämtland AB är ett av Region Jämtland Härjedalen helägt bostadsföretag som äger och förvaltar ca 470 lägenheter. Upphandlingen avser byte av fönster och fönsterdörrar i kv. Mariedal 15, Frösön. Arbetet ska utföras under 2018 och vara klart senast 31.12.2018. Upphandlingen avser byte av samtliga fönster och fönsterdörrar i lägenheter, trapphus och källare inom kv. Mariedal 15 på Frösön. Med denna totalentreprenad avses att Entreprenören svarar för såväl erforderlig projekteringsarbete som utförande och att Entreprenören har funktionsansvar. Med detta avses ett komplett färdigt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44221100 Fönster, 45421132 Montering av fönster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstingsbostäder i Jämtland AB är ett av Region Jämtland Härjedalen helägt bostadsföretag som äger och förvaltar ca 470 lägenheter. Upphandlingen avser byte av fönster och fönsterdörrar i kv. Mariedal 15, Frösön. Arbetet ska utföras under 2018 och vara klart senast 2018-12-31. Upphandlingen avser byte av samtliga fönster och fönsterdörrar i lägenheter, trapphus och källare inom kv. Mariedal 15 på Frösön. Med denna totalentreprenad avses att Entreprenören svarar för såväl erforderlig projekteringsarbete som utförande och att Entreprenören har funktionsansvar. Med detta avses ett komplett färdigt arbete.