450711-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Specialfordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild kollektivtrafik 2020, fyra kommuner i Jämtlands län
Referensnummer: RUN/437/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trafik inom följande kommuner i Jämtlands län: Bräcke, Krokom, Ragunda och Strömsund.
Trafiken omfattar: skolskjuts, färdtjänst, sjukresa, anropsstyrd trafik och närtrafik.
Den specifika omfattningen per kommun framgår av Upphandlingsdokumentet. Trafikstart är juni 2020.
Upphandlingen startades om i september 2019. Den tidigare upphandlingens diarienummer var RS/100/2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34114300 Färdtjänstfordon, 34121100 Bussar för kollektivtrafik, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen