See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Defibrillatorer och övervakningsutrustning till ambulans
Beskrivning: Utrustningen, bestående av patientövervakning med inbyggd eller fristående defibrillator, ska vara avsedd att användas i ambulansfordon samt förekommande prehospital miljö. Utrustningen ska användas inom ambulansverksamheten i Region Sörmland för patientövervakning, EKG-tagning samt defibrillering. EKG ska skickas till mottagningsstationer.
Föregående meddelande: 009352-2023
Intern identifierare: IN-IN23-0044
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Leverans av bifasiska defibrillatorer och övervakningsutrustning till ambulans inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning - Option på ytterligare 10 st utrustningar vid utbyte av ambulanser Utrustningen kommer att placeras inom ambulanssjukvården i Region Sörmland samt mottagningsstationer på Akutmottagningarna på Mälarsjukhuset, Kullbergska Sjukhuset, Nyköpings lassarett och HIA på Mälarsjukhuset. Inom ambulanssjukvården finns idag ca 30 st monitorer/defibrillatorer av märket LIFEPAK 15. Följande fordon finns: 22 st ambulanser - Volvo XC90 från Nilson Special Vehicles 3 st ambulanser - Mercedes Sprinter från Nilson Special Vehicles 3 st single responder - Volvo XC90 från Nilson Special Vehicles 1 st single responder - Volvo XC70 från Nilson Special Vehicles 1 st flerbårsambulans - Mercedes Sprinter från Nilson Special Vehicles Utrustningen, bestående av patientövervakning med inbyggd eller fristående defibrillator, ska vara avsedd att användas i ambulansfordon samt förekommande prehospital miljö. Utrustningen ska användas inom ambulansverksamheten i Region Sörmland för patientövervakning, EKG-tagning samt defibrillering och koppling till MUSE ingår. EKG ska skickas till mottagningsstationer.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: E-handel
Beskrivning: E-handelskrav