Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB - Vuxna missbrukare
Referensnummer: SN 2019/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun avser att upphandla ramavtal avseende hem för vård eller boende (HVB) för vuxna med missbruk.
Platser på HVB för personer från 21 år och uppåt med psykosocialt stöd, psykosocial behandling samt omvårdnad med behandlingsinslag. Insatserna ska bidra till förbättringar av den enskildes livssituation, vara fokuserade på missbruksproblematiken samt vara inriktad på korta handlingstider med en planering för fortsatt vård i öppna former i hemkommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen