450807-2019 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSHAMN: Installation av ventilation
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hantverkartjänster ventilationsarbeten för Sotenäs kommun och Sotenäs Bostäder AB
Referensnummer: KA 2019/1104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av ventilationsarbeten för successiva uttag vid behov under kontraktstiden för maximalt 3 600 000 SEK. Inom Sotenäs kommuns geografiska område. Denna har annonserats tidigare.
Avrop för mindre jobb under 350 000 SEK exklusive moms utifrån rangordning av antagna leverantörer. Avrop större jobb mellan 350 000 SEK och 1 000 000 SEK görs förnyad konkurrensutsättning för de tre rangordnade leverantörerna.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331211 Installation av ventilation utomhus, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51000000 Installation (utom programvara), 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen