450829-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hearing avseende Artroskopiutrustning.
Referensnummer: DS2017-1783
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus efterfrågar härmed information från leverantörer gällande Artoskopistaplar samt tillbehör och förbrukningsmaterial för utförande av artroskopisk kirurgi inom främst axelled men även knä-, hand-, armbågs- och fotled. Danderyds sjukhus planerar inför en eventuell anskaffning av nämnd utrustning men vill först undersöka marknaden och hur den skulle kunna uppfylla de önskemål vi har.
Syfte:
Syftet med denna förfrågan är enbart att ge oss fördjupad information om vad marknaden har att erbjuda inom området. Målet är att genom information om möjliga lösningar inom ett eller flera områden ge oss beslutsunderlag för att ta fram ett komplett förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
3. Önskemål.
3.1 Kostnadsuppskattning.
Uppskattad kostnad för utrustning och/eller eventuellt fristående tillbehör i enlighet med uppfyllande av ovan skisserade arbetssätt, önskemål och förutsättningar.
3.2 Informationsönskemål.
Nedan följer ett antal punkter vi ser som viktiga i produktpresentationen.
Eventuellt kan fler frågor tillkomma innan hearingen. Företagspresentationer undanbeds, presentationens fokus ska vara på produkten.
— Presentation av produkt,
— Förbrukningsmaterial,
— Teknisk prestanda,
— Service/support,
— Prisbild,
— Erfarenheter av upphandling.
Lämna gärna utförlig information om:
— Beskriv generella, speciella och eventuellt nya funktioner på utrustningen.
— Övrig information som ni anser att vi borde veta, t.ex. gällande produktutvecklingen på området.