Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Focken – Nyproduktion.
Referensnummer: 1644
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden i Umeå har för avsikt att uppföra bostadshus med tillhörande markarbeten samt komplementbyggnader såsom t.ex. garage, miljöhus/soprum och cykelförvaring på Kv. Focken, vid korsningen Östra Kyrkogatan och Hemvägen, Umeå kommun.
Totalt uppförs 81 lägenheter, BTA ca 8 000 m2.
På intilliggande fastigheter finns flera hus med lägenheter vilka är i full drift under hela entreprenadtiden.
9 av de lägenheter som byggs kommer att anpassas för att fungera som servicebostäder för Socialtjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen