Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasögon och synundersökningar.
Referensnummer: KSN-2017-3413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av glasögon och synundersökningar. Det rör sig i första hand om terminalglasögon för kommunens anställda och glasögon till socialtjänstens klienter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas, 33735100 Skyddsglasögon, 33735200 Bågar och skalmar till skyddsglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen