Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminalglasögon för kommunerna i Gävleborgs län (ej Sandvikens kommun) och Älvkarleby kommun.
Referensnummer: 7121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Inköp Gävleborg upphandlar terminalglasögon – glasögon för bildskärmsarbete samt skyddsglasögon, inklusive synundersökning. Enligt reglerna för arbete vid dator.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Terminalglasögon för kommunerna i Gävleborgs län (ej Sandvikens kommun) och Älvkarleby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas, 33735100 Skyddsglasögon, 33735200 Bågar och skalmar till skyddsglasögon, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen