450969-2019 - ResultatSverige-Halmstad: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E1 - Reparationer och underhåll
Referensnummer: HFAB 2019/0299
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar arbeten i lägenhet samt i och omkring fastighet såsom felavhjälpande underhåll, reparationer samt beredskap.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315100 Eltekniska installationer, 45453000 Reparation och renovering, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Denna upphandling omfattar arbeten i lägenhet samt i och omkring fastighet såsom reparationer, underhåll samt beredskap.Entreprenaden omfattar hela HFABs fastighetsbestånd, dock med undantag avseende beredskap.Beredskapsåtagandet omfattar cirka halva HFABs fastighetsbestånd. Se punkt 6.2.3 Beredskap.
HFAB har under perioden oktober 2015 till april 2019 avropat arbeten för drygt 9 500 000 SEK. Avseende beredskap har HFAB avropat ca 800 timmar per år.
Uppdragsstorleken kan komma att väsentligen minska eller öka, HFAB garanterar inte några volymer. Antagen entreprenör ska leverera HFABs verkliga volym av de efterfrågade tjänsterna.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal med en (1) entreprenör.
Avtalet omfattar perioden 1.10.2019 - 30.9.2020.
HFAB äger rätt men är inte skyldig att förlänga avtalet på oförändrade villkor med maximalt 36 månader fördelat på en eller flera omgångar.