450998-2024 - Resultat
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallshämtning i Ekerö kommun - Insamling
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallshämtning i Ekerö kommun - Insamling
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla insamling och hantering av hushållsavfall. Upphandlingen omfattar följande tjänster: - hämtning och bortforsling av restavfall i kärl, container och säck - hämtning och bortforsling av matavfall i kärl och container samt matavfall i gröna påsar. - hämtning och bortforsling av grovavfall i kärl och container - Distribuera tillbehör till insamlingssystemet till kund, ex grön påse för optisk sortering. - Reparation, service och utställ/hemtag av kärl som ägs av Beställaren. Värde
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84140:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90530000 Drift av avfallsupplag