Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - ekologiskt frukt & grönt
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på ekologisk frukt och grönt till kommunens enheter t.ex. skolor, förskolor och äldreboende i enlighet med Årstalistans sortiment.
Uppdragets omfattning är att leverera ekologisk färsk frukt och färska grönsaker efter avrop till kommunens enheter enligt bilaga 2, leveransställen och leveransdagar.
I åtagandet ingår anskaffning, lagerhållning och leverans. Anbudsgivaren ska ha hög kvalitet, säker leveransprecision och god serviceanda.
Kommunen köper frukt och grönt för cirka 1 440 000 SEK per år. Volymerna kan kommas att ökas eller minskas, varpå ej ska betraktas som bindande.
Kommunen avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221200 Grönsaksfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 03222200 Citrusfrukt, 03222300 Icke tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på ekologisk frukt och grönt till kommunens enheter tex. skolor, förskolor och äldreboende i enlighet med Årstalistans sortiment.