451066-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer – Riksfärdtjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRiksfärdtjänst
BeskrivningUppdraget omfattar bokning och administration av riksfärdtjänstresor för Norrköpings kommuns räkning. Riksfärdtjänstresor utgår från lag (1997:735) om riksfärdtjänst och avser resor inom Sverige från en kommun till en annan utanför Östergötlands län. Det är Norrköpings kommun som utfärdar tillstånd till riksfärdtjänst för den enskilde Resenären. Leverantörens uppdrag är att boka samt administrera resan från början till slut. Se mer info i förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134806:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport