451119-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Personalförmedling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pedagogiska bemanningstjänster 2020
Referensnummer: 2.4.2-11170/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsnämnden och samtliga stadsdelsnämnder inom Stockholms stad (nedan staden) avser teckna ramavtal för att, genom inhyrning, tillgodose behovet av vikarier vid kortare vakanser inom kommunalt driven förskola, förskoleklass, grund- och gymnasieskola, grund- och gymnasiesärskola, fritidshem och fritidsklubb och annan motsvarande pedagogisk verksamhet, när vikariebehovet inte kan lösas med egen personal.
För att säkerställa deltagande nämnders behov av bemanningstjänster kommer tre leverantörer att antas per anbudsområde om så många leverantörer kvalificerar sig.
Avtalsperioden är två år med möjlighet till förlängning om ett plus ett år.
Några garanterade avropsvolymer lämnas inte.
Upphandlingen omfattar personalkategorierna (rollerna) grundskollärare, gymnasielärare, studie- och yrkesvägledare (SYV), fritidspedagog, elevassistent, förskollärare, barnskötare, kock och köksbiträde.