2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stötvågsapparat/ESWL till kirurgkliniken
Beskrivning: Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla en (1) st apparat för behandling av njursten genom stötvågsbehandling, ESWL, till kirurgkliniken. Det kommer att utföras ungefär 200 behandlingar per år. Utrustningen ska vara avsedd för stötvågsbehandling av stenar i urinvägar i huvudsak hos vuxna men även kunna användas på barn. Den ska bestå av stötvågsenhet med C-båge positioneringssystem och behandlingsbord.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126335:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33186000 Utrustning för extrakorporeal cirkulation, 33153000 Litotriptor