Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärende- och dokumenthanteringssystem
Referensnummer: 0266/21 UH-2021-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Storgöteborg avser att upphandla ett ärende- och dokumenthanteringssystem.
Upphandlingen avser inköp av ett förbundsövergripande system med tillhörande tjänster (installation, införandestöd, utbildning, support, underhåll, programuppdateringar, mallanpassningar, konvertering mm) i enlighet med de krav som ställts i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kontrakt inklusive service och supportavtal. Avtalets planerade avtalsperiod är 72+24+24 månader.